Nejdříve si připravíme pesto. Na pánvi zlehka orestujeme ořechy, aby se rozvinula jejich chuť a necháme vychladnout. Lichořeřišnici omyjeme, osušíme a dáme do mixéru. Přidáme všechny zbývající ingredience (ořechy, olivový olej, parmezán, česnek, sůl, pepř) a rozmixujeme do hladka. Podle potřeby dosolíme, opepříme a ještě zjemníme olivovým olejem. Pesto ponořené do oleje vydrží v lednici zhruba týden. V případě lichořeřišnicového pesta je lepší na přípravu použít mixér. Listy jsou oproti bazalkovým poměrně pevné a tužší (i mladé) a drtit je v hmoždíři by byla dosti náročná práce a výsledná omáčka není dost jemná.
Polévku připravíme následovně. V hrnci rozehřejeme máslo spolu se dvěmi lžícemi olivového oleje. Přidáme na jemno nakrájený stroužek česneku a cibuli a necháme chvilku změknout. Vložíme špenát, osolíme, promícháme a zalijeme vývarem a přivedeme k varu. Vaříme jen velmi krátce, maximálně deset minut. Jen dokud nezměkne a neztratí trochu svůj objem. Není dobré ani chutné, když je špenát úplně rozvařený na kaši. Přidáme žloutek, rozmixujeme ponorným mixérem a zjemníme smetanou a ještě chvíli prohřejeme. Osolíme a přidám e čerstvý pepř dle chuti.
Špenátový krém s lichořeřišnicovým pestem
Podáváme se lžící pesta, zakapané olivovým olejem a zdobené květy lichořeřišnice. Skvělým doplněním jsou i dozlatova opečené krutony nebo dýňová semínka.
1 hrnek (2,5dl) listů z lichořeřišnice - listy do hrnku trochu napěchujte
1/2 hrnku extra panenského olivového oleje
1/4 hrnku vlašských ořechů (mandlí, pinií)
1-2 stroužky česneku
1/4 hrnku parmezánu (pecorina)
sůl
550g listů novozélandského špenátu
600 - 700ml vody nebo zeleninového vývaru
1 žloutek
1 dl smetany na vaření
1 lžíce másla
2 lžíce olivového oleje + na podávání
1 stroužek česneku
1 cibule
sůl
pepř