Intolerance laktózy
Laktózová intolerance je stav organismu při nedostatku laktázy, nebo při nízké aktivitě laktázy - enzymu, který štěpí laktózu. Jinými slovy je to nesnášenlivost laktózy, která se přirozeně vyskytuje v mléce a mléčných výrobcích. Často je nesprávně zaměňována za alergie na bílkoviny obsažené v kravském mléce. Laktózová intolerance není alergií.
Laktáza je enzym, který má v těle člověka na starosti laktózu neboli mléčný cukr. Laktóza je díky němu štěpena na dva monosacharidy: galaktózu a glukózu. Díky přeměně na monosacharidy je možné mléčný cukr strávit.
Typy laktózové intolerance
Existují tři typy laktózové intolerance: vrozená laktózová intolerance, primární a sekundární typ. Vrozená laktózová intolerance má velmi vzácný výskyt a trpí ji cca 40 lidí na světě. Primární typ je přirozeným stavem v dospělosti, který u některých jedinců nastane a může zase sám vymizet. Poslední, sekundární typ, se vyskytuje u postižení střeva například zánětem nebo po ozařování onkologických pacientů v oblasti dutiny břišní.
Laktózová intolerance nemusí být způsobena absolutním chyběním enzymu laktázy, ale například i nedostatečnou aktivitou enzymu nebo menším množstvím laktázy. Klinické příznaky jsou závislé na množství přijaté laktózy potravou a množství aktivního enzymu v organismu. Někteří jedinci budou mít nepříjemné příznaky po požití mléka, ale po sýru nebudou pociťovat nic, jiným nebude vadit ani menší množství mléka a mnoho lidí přijímá mléko a mléčné výrobky bez zjevných příznaků intolerance. Laktózová tolerance i intolerance je individuální u každého jedince.
Projevy a příznaky
Příznaků laktózové intolerance je velké množství. Daly by se rozdělit do dvou velkých skupin: příznaky v oblasti trávicího traktu a systémové příznaky. U všech postižených, kteří netolerují mléko, se objevuje pocit plnosti, nadýmání, bolest v oblasti břicha a kručení v břiše. Dále se velmi často objevuje průjem, ale příznakem intolerance laktázy může být i zácpa. Člověk s nesnášenlivostí může zvracet a pociťovat nevolnost. K systémovým příznakům patří bolest hlavy, únava, bolest svalů, ekzémy, svědění apod.
Většina diagnóz je provedena pouze po sběru klinických příznaků od pacienta. Je tedy nutné, aby pacient dokázal dobře specifikovat svoje obtíže. Další možnou diagnostickou metodou je dechový test a zjištění laktázové aktivity. Laktázová aktivita je zjišťována histologickým a chemickým vyšetřením vzorku tkáně střeva, který je odebrán biopsií.
Bezlaktózová dieta a možný vývoj
Po vymizení příznaků, které trápí jedince s laktózovou intolerancí, je nutné vyvarovat se potravin s vyšším obsahem laktózy. Nevhodné je tedy mléko a některé mléčné výrobky. Vhodným mléčným výrobkem jsou tvrdé sýry, například eidam. Množství laktózy je u nich velmi nízký, a proto nezpůsobují většinou problémy. Individuálně je možné vyzkoušet toleranci kefírů, jogurtů a jiných fermentovaných mléčných výrobků. Pokud striktně vylučujeme potraviny s laktózou ze svého jídelníčku, protože jsme vůči nim intolerantní, je přeci jen vhodné občas zařadit nemléčné výrobky s obsahem laktózy nebo mléčné výrobky s nízkým obsahem laktózy a sledovat reakci organismu na dané potraviny. Laktózová intolerance se může upravit a začneme být vůči mléčnému cukru opět tolerantní.
Pár slov závěrem
Laktózovou intoleranci je vhodné chápat jako normální stav. Vyskytuje se téměř na celém světě, ale hustota postižení obyvatelstva se značně liší. Příjem mléka a mléčných výrobků je pro nás vhodný hlavně z hlediska jednoduchosti příjmu vápníku, který je pro náš organismus velmi důležitý. Pokud si však s mlékem nerozumíte, najděte si jiné alternativní zdroje vápníku: mák, brokolice, sardinky s kostmi nebo například mandle.
Citace:
SVAČINA, Štěpán. Poruchy metabolismu a výživy. Praha: Galén, 2010, xxii, 505 s. ISBN 978-807-2626-762.
SVAČINA, Štěpán. Klinická dietologie. Vyd. 1. Praha: Grada, 2008, 381 s. ISBN 978-80-247-2256-6.
BŘEZKOVÁ, Veronika a Halina MATĚJOVÁ. Laktózová intolerance versus laktózová tolerance. [online]. [cit. 2012-11-23]. Dostupné z: http://www.vyzivaspol.cz/clanky-casopis/laktozova-intolerance-versus-laktozova-tolerance.html
Autor článku: Nikola Trenzová, vydáno 26. 11. 2012
Přidat komentář